Çeri Domates Nasıl Yetiştirilir?

Çeri domates, günümüzde sıklıkla tercih edilen etli ve lezzetli bir domates türüdür. Bol ve çeşitli vitamin kaynağı olan domatesin aynı zamanda zengin bir folik asit kaynağı da olduğu unutulmamalıdır. Dikimi ve yetiştirilmesi oldukça basit olduğundan saksı da bile yetiştirmek mümkündür. Çeri domates fidesi, mart ayında toplanan tohumlar ile elde edilmektedir. Mart ayında toplanan tohumlardan elde edilen fidelerin ekimi, Haziran ayından önce yapılmamalıdır. Peki çeri domates yetiştirmek için ne yapmak gerekiyor?

Çeri Domates Fidesi İle Saksıda Domates Yetiştirmek

Çeri domates yetiştirmek

Çeri domates fidesi için öncelikle sebze yetiştirmeye uygun bir saksı temin edilmelidir. 30-40 cm derinliğinde bir saksı yeterli olacaktır. Gübreli saksı toprağı ile saksının yarısından fazlası doldurulduktan sonra tohumlar serpiştirilir. Daha sonra tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir. Bu aşamadan sonra tohumların toprağın üstüne çıkmadığından emin olunmalıdır! Daha sonra tohumların çeri domates fidesi haline gelmesi beklenir. Fideler olduktan sonra ister bahçenize isteseniz de balkonunuza fideleri dikebilirsiniz.

Fide Dikiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

saksıda çeri domates fidesi

Tohumdan fide elde etme şansınız yoksa veya geç kaldıysanız, hazır fide satın alabilirsiniz. Fide satın alırken hastalıklı olmamasına özen gösterilmelidir. Fideyi kendiniz yetiştirdiyseniz şaşırtma yöntemi adı verilen yöntemle, saksı değişimi yapabilir veya bahçeye fideyi dikebilirsiniz. Saksıya dikim yapılacaksa saksının yarıdan fazlasının toprak dolu olduğuna dikkat edin! Daha sonra toprağın orta kısmını oyarak fidenin köklerine zarar vermeden bastırarak yerleştirin. Üstüne toprak takviyesi yapın ve ardından can suyu verin. Bahar aylarında çok suya ihtiyaç duymayacaktır.  Güneş olmadığı zamanlarda düzenli olarak günde bir kez aynı saatte sulamak yeterli olacaktır. Fakat yaz aylarında bol güneş alması gerektiği yerde olacağından dolayı susuz bırakılmamalı ve sıkça sulanmalıdır.

Çeri domatesler, yetiştirilme anlamında normal domateslerle benzerlik göstermektedir. Fakat çeri domatese özgü olmak şartıyla fideler uzayıp yaprakları çoğaldıkça alt kısımda kalan yaprakları seyreltmek daha fazla meyve vermesini sağlayacaktır. Eğer ki balkonunuzda hobi olarak bir bahçeye sahipseniz ve çeri domates de yetiştirmek istiyorsanız yazımızdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Balkonda sebze yetiştirmeye yönelik olan yazımıza da göz atmanız faydalı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Balkonda Nasıl Sebze Yetiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.