Likopen nedir, ne işe yarar ?

Domates ve domatesli ürünlerde yoğun olarak bulunan likopen, sağlık açısından mucizevi madde olarak tanımlanıyor. Güçlü bir antioksidan olarak birçok hastalıkla mücadelede etkin rol oynayan likopen, cilt sağlığı ve güzelliğine de katkıda bulunuyor. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için en iyi likopen kaynakları olan domates ve domates ürünlerini tüketmenin önemi büyük…

likopen meyveleri

Bu yaz cildinizi likopen ile koruyun

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için özellikle yaz aylarında dikkatli olmak ve güneşin zararlı ışınlarından korunmanın yanı sıra beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Antioksidanlar açısından zengin bir beslenme tarzının güneş hasarına bağlı cilt kanserinden korunmada güçlü bir destek olduğu biliniyor. Güçlü bir antioksidan olan likopen, son 20-30 yıl içinde sıklığı en çok artan kanser tiplerinden biri olan cilt kanserine karşı korunmada önemli bir rol üstleniyor.

Cosmotürk’ teki habere göre, güneşe bağlı cilt değişimleri olarak tanımlanan “foto yaşlanma”nın nedeni de güneşteki UVA ve UVB ışınları. Uzun süreli, kontrolsüz, korunmasız olarak bu ışınlara maruz kalmak, deride kuruma, incelme ve kırışmalara yol açıyor. Beslenme uzmanları likopenin ultraviyole ışınlara karşı deriyi koruduğunu ifade ediyor.

Cilde dost bir karotenoid olan likopen, yağlı dokularda fazlaca miktarda biriken bir madde. Domates ve domates ürünlerinin bolca tüketilmesi ciltteki likopen miktarını da artırıyor. Likopen yoğunluğu yüksek bir cilt, güneş ışınlarından daha az zarar görüyor.

Likopen Faydaları

• Olağanüstü bir serbest radikal yok edicidir.

• Cildinizin oksijeni daha iyi ve etkili kullanmasını sağlar.

• Ultraviyolenin ciltteki yaşlandırıcı etkilerini önler.

• Cildin yangısal tepkisini azaltır.

Kadınların güzellik sırrı: Likopen

Likopenin etkisi cildi sadece ultroviyole ışınlarından ve hastalıklardan korumakla sınırlı değil. Domateste yoğun olarak bulunan likopen, başlı başına bir güzellik kaynağı. Likopen ciltte doğal esmerleşme-bronzlaşma sağlayan, cilde hafif bir koyuluk ile birlikte gerginlik, parlaklık, canlılık veren bir pigment.

Likopenin cilt güzelliğine katkısı aslında uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Örneğin; Balaton Gölü kıyısında yaşayan domates yetiştiricisi Macar kadınlarının pişmiş domates eriyiklerini yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullandıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları biliniyor.

Kaynak : Habertürk