Sebze Fidesi

Sebze fidesi ihtiyacı olan bireylere, kendi seramızda özel olarak yetiştirdiğimiz çeşitli fideler sunarak ihtiyaçlarını karşılamalarında yardımcı oluyoruz. Fidelerimiz sağlıklı ve kaliteli üretim anlayışımız ile zirai ilaç kullanmadan yetiştirilmektedir. Organik tarım şartlarına uygun yetiştirdiğimiz çeşitli sebze fidelerimiz ile kaliteli hizmet vermeyi hedeflemekteyiz. Sebze fidesi tohumdan yetiştirilip sizlerin dilediğiniz yerlere dikebilmeniz için hazır olarak sunulan sebzelere verilen addır.  Uygun özelliklere sahip sağlıklı yetiştirilme koşullarına uygun fideler yetiştirmek büyük sabır ve dikkat gerektirmektedir.

Sebze yetiştirmek isteyen insanların kaliteli ve sağlıklı bir sonuç elde edebilmesi için iyi bir tohumdan elde edilmiş kaliteli bir fideye sahip olması gerekir. Kaliteli bir tohumdan elde edilen fide hem ürünlerinizdeki verimi arttıracak hem de organik ve daha sağlklı sebzeler elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Firmamız bünyesinde birçok sebze fidesi yetiştirmektedir. Bunlardan bazıları marul, domates, biber, patlıcan, hıyar,karpuz ve kavundur. Her sebzenin kendine özgü yetiştirilme şekli vardır. Sebzelerden kaliteli bir fide elde etmek için soğuk ve sıcak dengesini sağlamak gerekir.  Tarlanıza dikeceğiniz fideden verim elde edebilmeniz için o fidenin iyi bir kök sistemine sahip olması, başarılı bir şekilde yetiştirilmiş olması ve tarlaya dikilmeye uygun bir duruma gelmiş olması gerekmektedir. Bundan dolayı fide yetiştirme tekniğinin iyi bilinmesi büyük önem taşır.

Fideler genellikle yastıklarda,tünelde ya da seralarda yetiştirilmektedir. Ekilen tohumların bakımlarının düzenli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Tohumun çimlenmesi için gereken sıcaklığın sağlanması fide yetiştirmekteki en önemli püf noktadır. Fidenin gelişimine sıcaklık, ışık, su, havalandırma gibi birçok şey etki etmektedir. Genellikle sebze türüne göre tohumlar 7-15 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Asıl iş sebzenin kaliteli bir fide haline gelene kadar geçeceği aşamalardır. Fide yetişiricilerinin fideye bir bebek misali bakım yapması gerekmektedir. Fide için gerekli hava koşullarının sağlanması, düzenli sulanması, yabani otların ayıklanması sonucunda kaliteli sebze fideleri elde edilir.

Kaliteli Bir Sebze Fidesi Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli bir sebze fidesi için tohumun kaliteli olması gerekir. Tabi ki kaliteli bir tohumdan kaliteli bir fide elde etmekte uzun ve zahmetli aşamalardan geçerek sağlanır. Fide alırken alacağınız fidenin;

– Bütün kısımlarının sağlıklı ve sağlam olmasına

-En az 3 ya da 4 yaprağının bulunmasına

-Fidenin ne yeni ne de çok eski olmasına

-Boyunun çok uzun olmaması, kalın ve kuvvetli olmasına

– Toprağa sağlam tutunacak yeterli köke sahip olmasına

-Hastalıksız olmasına ve

– Pişkin (olgun,sağlam) olmasına dikkat edin.

Neden Tohum Ekmek Yerine Fide Tercih Etmeliyim?

Tohum ekmek yerine fide tercih etmeniz size birçok avantaj sağlayacaktır. Bunlardan bahsedecek olursak;

-Tohum ekmek yerine fide aldığınızda ürün elde etme süreniz daha hızlı olacaktır. Belirli bir büyüklüğe ulaşmış fideyi diktiğinizde tohum ekimine nazaran 40-50 gün daha erken sebze verecektir. Böylelikle zamandan tasarruf edebilirsiniz.

-Tohum ekerken tarlanızda istediğiniz düzende bir yetiştirme elde edemezsiniz. Tohumları ekerken belli alanlar boş kalabilir ya da bazı alanlara tohumlar daha sık denk gelebilir. Bu üretim açısından sizleri bir nebzede olsa zarara sokar. Boş kalan alanlardan sebze elde edemeyeceğiniz gibi sık alanlardanda verimsiz ürün elde edersiniz. Fide dikerken istediğiniz aralığı kendiniz belirleyerek böyle bir sorun yaşamazsınız.

-Fidelerinizi dikimden önce görüp kendiniz seçeceğiniz için daha sağlıklı ve kaliteli ürünler elde edebilirsiniz.

Her sebze fidesinin kendine özgü dikim ve bakım aşamaları bulunmaktadır.Her fidenin dikimi, bakımı farklıdır. Fidelerin fazla  sarsılmadan dış koşullara uyum sağlayabilmeleri için dikimden 7-10 gün önce  alıştırma işlemi yapılır. Alıştırma işlemi sayesinde fideler normal şartlara uyum sağlamaya başlar. Bu işlemin diğer bir amacı fidenin daha sağlam hale gelmesini sağlamaktır. Fidelerin suyu daha az verilerek, düşük sıcaklıklara alıştırılarak kuvvetlendirilir. Bu işlem yapılırken fidenin gelişmesi  durdurulmadan ve fideye zarar vermeden özenli ve dikkatli bir şekilde yapılır.

İklim Fide Sebze Fidesi

İklim Fide üretim tesisleri, ülkemizde tarım sektörünün ihtiyacı olan hazır sebze fidesi üretimine sağlıklı ve kaliteli üretim anlayışı ile hizmet vermek amacı ile 2007 yılında faaliyete başlamıştır. Ve günümüzde 12 da sera üretim alanı ve 47.000.000 yıllık fide üretim kapasitesiyle yoluna sağlıklı bir şekilde devam etmektedir.

İklim Fide üretim tesisleri Antalya’nın Aksu ilçesi Çalkaya Mahallesinde faaliyetini sürdürmektedir. Yıl boyunca tesiste sektörün ihtiyaç duyduğu çok çeşitli sebze fidesi üretimi yapılmaktadır. Uzman yönetim, pazarlama ve üretim kadrosu ile her türlü sebze fidesini sağlıklı üretip gününde teslim ilkesini ön planda tutan İklim Fide, Aksu ilçesinde yerli işgücünü istihdam etme açısından önemli tarım işletmelerindendir.

İklim Fide; Sebze Fidesi konusunda da her geçen gün uzman üretim kadrosu ile kalitesini arttırmakta, Türk çiftçisinin hizmetine sunmak amacı ile kaliteli sebze fidesi üretimini gerçekleştirmektedir. İklim Fide, müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve kalitesini her geçen gün arttırarak, gelişen teknolojiyi uygulayan üretim pazarlama ve yönetim konularında uzman kadrosu ile Türk çiftçisine en iyi hizmeti sunmak amacı ile çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.